Yoka Yapan Gençler
 
• Zehra Elçin Özdener (Din Kültür va Ahlak Bilgisi Öğretmeni - 1967)

" HAYATA DAHA GÜVENLİ BAKABİLİYORUM."

2 yıl önce sırtımda dayanılmaz hale gelen ağrılar nedeniyle muayeneye gittiğimde, omurgamda 42 derece skolyoz ve düzleşme olduğunu öğrendim. Omurgamda üç boyutlu bir şekil bozukluğu vardı. Hastalığımın tek tedavisinin spor yapmam olduğu, aksi takdirde bir kaç yıla kadar ameliyat olabileceğim söylendi. Bir süre sonra güzel bir rastlantı sonucu Yogi Kazım Gürbüz Hocamla ve YOKA ile tanıştım. İlk önce salondaki çalışmalara katıldım. Daha sonra yaz aylarında Deniz YOKA’sına devam ettim. Şu an vücut esnekliğimin ve kas oranımın artması sebebiyle ağrılarım % 90 azalmış durumda. Ayrıca denizde uyguladığımız terapi esnasında Hocam bana yüzmeyi de öğretti. Vücuduma duyduğum güven sayesinde kendimi daha güçlü ve genç hissediyorum. Sadece sağlık açısından değil aile, iş ve sosyal hayatımda da bugüne kadar olmadığı şekilde daha huzurlu, daha sakin durumdayım ve hayata daha güvenle bakabiliyorum. Yogi Kazım Gürbüz Hocama sarfettiği emeğinden ve disiplinli eğitiminden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ömür boyu kendisine minnettar kalacağım ve duacısı olacağım.


• Yaşar Doğan (1959)

"BEDEN DİNGİNLİĞİ VERİYOR"

Çocukluğumdan beri YOKA yapıyorum. YOKA, bana huzur ve mutluluk verdi, hoşgörülü olmayı öğretti.
YOKA’yı futbola tercih ettim. Bana verdiği beden dinginliği sayesinde güne çok huzurlu başlıyorum.
Kendimi 20 yaşındaki bir gencin kondisyonuna sahip hissediyorum. YOKA asistanlığı yapıyorum.


• Bahar Çilesiz (Memur-1970)

“KARAMSARLIKTAN KURTULDUM”


Yoka’yla tanışalı yaklaşık bir buçuk yıl oldu. Bu süre zarfında; masa başında çalışmaktan kaynaklanan duruş bozukluğu ve buna bağlı sırt ağrılarım vardı. Sırt ağrılarım yok denecek kadar azaldı. Artık otururken ve yürürken daha dik durabiliyorum. Yoka ayrıca hayata daha pozitif bakmamı, karamsar ruh halinden kurtulup, hayatla barışmamı sağladı.


• Başak Aslan (Öğrenci – 1997)

“DOĞRU NEFES ALMAYA BAŞLADIM”

Yoka'ya başlamadan önce bacak kaslarımın uzunluğu farklıydı, bu yüzden ilk başladığımda çoğu hareketleri yapamıyordum. Yoka’ya başladıktan sonra kaslarım esnedi ve eşitlendi. Daha önce nefesim düzensizken Yoka ile doğru nefes almaya başladım.


• Tülay Aslan ( Memur – 1967

“BEN GÜCÜMÜ FARK ETTİM”

Üç yıldır Yoka yapıyorum. Yoka'ya başlamadan önce, beni uykudan uyandıran şiddetli bacak ağrılarım ve bel fıtığım vardı. Yılda bir iki kez belim tutulurdu. Midemden sık sık tedavi görür, bağırsak enfeksiyonları geçirirdim.

Bunların hepsi geçti. Artık bacaklarım ağrımıyor, belim de tutulmuyor. Vücudumun daha dinç ve diri olduğunu hissediyorum. Tabii bütün bu gelişmeler Yogi Kazım Hocamızın uyguladığı vücüt yenileme sistemi sayesinde gerçekleşti. Ben de disiplinli bir şekilde Yoka yaparak vücudumu geliştirdim.

Yoka bana ayrıca daha sabırlı olmayı, istersem herşeyi başarabileceğimi, bu gücün bende olduğunu öğretti. En güzeli ise daha uzun yıllar böyle sağlıklı ve başarılı olabileceğimi bilmek. Bedenimin gücünü, bedenimdeki enerjinin neler yapabileceğini gördüm. İstersem bedenime hükmedebileceğimi, tüm hastalıkları ve olumsuzlukları yok edebileceğimi, hayatta zor diye bir şeyin olmadığını öğrendim. Kendi gücümü ve enerjimi gerçek anlamda kullanmayı başarabildiğim zaman sağlık ve mutluluğun da ardından geleceğini biliyorum artık.


• Mustafa Aslan (Tekstilci – 1963 )

"VÜCUMDAKİ ARIZALAR YAVAŞ YAVAŞ DÜZELDİ"

Yoka’ya başladıktan sonra vücudumun pek çok hareketi yapmakta zorlandığını fark ettim. Eklem yerlerim adeta kilitli, kaslarım kısa ve güçsüzdü. Hareketleri yaparken hem canım acıyor hem de hareket kabiliyetimin ne kadar sınırlı olduğunu görüyordum. O günlerde oldukça da kiloluydum.

Yoka’ya disiplinli ve kararlı bir şekilde devam ettikçe yavaş yavaş vücudumdaki arızalar düzelmeye başladı. Kilitlenmiş yerler önceleri ızdırap verdi ama ilerleyen zaman içende açıldı, rahatladı, esnemeye başladı. Kaslarım güçlenmeye başladığını, daha sağlıklı ve dirençli olduğumu hissetmeye başladım. Yaklaşık dört yıldır yoka yapıyorum. Kendimi yaşıtlarımdan çok daha enerjik ve fiziksel olarak da daha genç buluyorum.


• Emel Çilesiz (Muhasebeci – 1982)

“YOKA, HAYATIMIN DÖNÜM NOKTASI”

“Yoka; hayatımın dönüm noktası. Daha çok uzun değil, bunların 3 ay öncesi benim yokayla tanışmam ama hayatımı ikiye ayırabilirim. Yokadan öncesi ve yokadan sonrası. Yokadan öncesinde hayata küsmüş, enerjisi düşük en basiti yürümeye hali olmayan yaşamış olmak için yaşayan biriydim. Şimdi ruhu ve bedeni yenilenmiş, içindeki benle tanışmış biriyim. Yoka sayesinde insanın isteyip de yenemeyeceği hastalık ya da yenemediği her ne varsa üstesinden gelebilir. Benim gibi kendine inanmayan biri başarabildiyse, bunu herkes yapabilir. Yoka da önemli olan kişinin kendine gerçekten inanması ve iradesini doğru kullanabilmesi…


• Sibel Berkil (Biyoloğ- 1984)

“ERKEN BAŞLADIĞIM İÇİN HEP GENÇ KALACAĞIM”

“On ay önce, bel fıtığım nedeniyle YOKA’ya başladım. Bu sürede, hastalığımın etkisinin yok olmasıyla beraber, esneklik kazandım. Kendi bedenimde ve ruhunda gizli kalan, ortaya çıkaramadığım gücümü, huzuru, kendime hakim olabilme özelliğimi keşfettim. Ve keşfettiğim bu özellikleri sınırı olmayan bir şekilde kendimde kullanarak, hayatı en doğru şekilde yaşamayı ve nasıl sağlıklı yaşanabileceğini YOKA ile öğreniyorum ve inanıyorum ki, daha öğreneceğim çok şey var. Genç yaşta YOKA’ya başladığım için çok şanslıyım. Biliyorum ki, yaşım ne olursa olsun, YOKA sayesinde hep genç kalacağım. Deniz Yokası’na yüzme bilmediğim halde katıldım, o hafta yüzmeyi öğrendikten sonra 3,25 dakika su altında kalmayı başardım.”


• Reyhan Akpolat (H.Ü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı – 1957)

“ESKİ KAS GÜCÜME KAVUŞTUM”

“Daha 30 yaşındayken, hamileliğim sırasında bel ağrılarım başladı. 40 yaşından sonra bel ağrılarıma, sırt ve kollarımdaki ağrılar eklendi ve giderek artmaya başladı. Sol bacağımda güç kaybı ve uyuşmalar olunca, bel ve boyun fıtıklarımın olduğunu öğrendim. Altı yıl tedavi gördüm. Tedavi sonrası iyileşme oluyor ama ters bir hareketle, her şey sil baştan, tekrar başlıyordu. Çocukluğumdan beri devam eden alerjik rahatsızlıklarım, alerjik astıma dönüşmüş, büyük şehirde yaşamamız ve iş hayatının stresi, beni raporlu yüksek tansiyon ve alerjik astım hastası yapmıştı. 45 yaşına geldiğimde rahatsızlıklarım beni işimi yapamaz, sosyal hayatımı yaşayamaz hale getirdi. Yaşlandığımı ve hayatımı bu şekilde hastalıklarla geçireceğimi düşünürken, eşimin vasıtasıyla hocam Yogi Kazım ve onun geliştirdiği YOKA ile tanıştım. Hocamın bilgi, tecrübe ve inancı, benim inancım ve gayretime YOKA’yı ekleyince eski kas gücüme kavuştum. Yaşamımdaki zorluklardan korkmamayı, hayata iyi kötü ayrımı yapmadan, hoşgörüyle bakmayı öğrendim. Astım nedeniyle aldığım kısa nefesleri, uzun ve tam nefes alma alışkanlığına dönüştürdüm. Yoka sayesinde kas gücüm arttı. Bedenimdeki güç, hayata ve yaşam koşullarına karşı mücadelemde beni daha güçlü kıldı. Güçlü ve hoşgörülü olmak yaşam kalitemi yükseltti, rahatsızlıklarımı bana unutturdu. Yaşamımdaki bütün güzellikler için hocama , YOKA’ya ve tüm emegi geçenlere teşekkür ediyorum.”


• Fatih Akpolat ( M.S.Ü İç Mimar- 1956 )

“KENDİMİ 20 YAŞ GENÇ HİSSEDİYORUM”

“Yoka’yla tanıştğımda, fiziksel ve ruhsal sorunlarım vardı. Bunların birbirinin yansıması yani fizksel bir rahatsızlığın vücudumdaki, enerji akışındaki bir problem sonucu oluştuğunu bilmiyordum.

Yoka yaptıkça vücudumun hangi noktalarında tıkanıklık olduğunu ve yapamadığım hareketleri, yapmayı başardıkça, problemlerimin de nasıl azaldığını gördüm.

Fiziksel rahatsızlıklarım azaldıkça, ruhsal olarak da daha huzurlu daha hoşgörülü, iyimser ve neşeli bir insan oldum. Sevgiyle yaklaşımın ne denli önemli olduğunu anladım.

Huzura giden yolda birleştirici olan her şeyin, yaşam felsefemiz olması gerektiğini, sevgili hocam sayesinde onun örnek davranışlarıyla öğrendim.

Şimdi yoka sayesinde kendimi 20 yaş genç hissediyorum. Çünkü kaslarım güçlü, omurgamı taşıyabiliyor. Suda, 2,5 dakika nefesimi tutacak ciğer kapasitesine ulaştım. En önemlisi, sağlıklı yaşam konusunda artık bir fikrim var. Sevgili hocama ve bu konuda emeğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum.” 
         
 

© 2009 - Yogi Kazım Gürbüz
         Yasal Uyari
Ana Sayfa - Biyografi - Yoka Nedir? - Yoka Nasıl Yapılır? - Deniz Yokası - Yoka Yapan Gençler - Sık Sorulanlar - İletişim
Arşiv - Albüm - Haberler/Duyurular - Yerli Basın - Yabancı Basın - Videolar